Závod rakouské společnosti Tyrolit, která patří do skupiny Swarovski, hodlá ve městě vyrábět porézní kotouče. Kuličky naftalenu se při zahřátí z kotoučů vypaří, výpary je pak třeba jímat a pálit. Naftalen je na seznamu potenciálních karcinogenů a může poškodit lidské orgány, vyvíjející se plod a je toxický pro vodní organismy. Firma začala v minulosti stavět zařízení na výrobu porézních kotoučů bez stavebního povolení a v březnu 2013 požádala o dodatečné povolení stavby. Stavební úřad v Benátkách nad Jizerou zastavil stavební řízení kvůli nedostatečné dokumentaci.
Firma loni úřadu podala novou žádost o stavební povolení. Stavební úřad v Benátkách nad Jizerou předal letos v dubnu celý spis stavebnímu úřadu v Mladé Boleslavi. "Firma má například doplnit stanoviska vlastníků a správců veřejné dopravní a technické infrastruktury, u nichž skončila platnost, autorizaci požárněbezpečnostního řešení oprávněnou osobou, opravit neplatné předpisy v textové části projektové dokumentace nebo doplnit situační výkresy," uvedla Koišová.
S plány firmy nesouhlasí někteří místní obyvatelé a občanské spolky Benátky sobě a Arnika. Obávají se například možného úniku naftalenu do okolí. Bojí se také toho, že kvůli zápachu z nové výroby nebudou moci větrat, protože naftalen zapáchá už při nízkých koncentracích.
V továrně v Benátkách nad Jizerou pracuje zhruba 300 lidí, kteří vyrábějí několik druhů kotoučů nebo lanové pily pro stavebnictví. Většinu výrobků firma vyváží do zahraničí.
zdroj: ČTK