Na jaké suroviny v psím krmivu si dát pozor?
V současné době je nabídka krmiva na našem trhu opravdu veliká. Všudypřítomné reklamy a často i veterináři nám dávají zaručené rady, které granule nebo konzervy jsou pro naše čtyřnohé miláčky zaručeně ty nejlepší. Nadpisy na obalech lákají na prémiovou a superprémiovou kvalitu, takže majitelé věří, že kupují pro své psy nebo kočky opravdu to nejlepší a již se o stravu dále nestarají. Přitom ale pouze 5 % všech krmiv je vyráběno z opravdu kvalitních surovin v potravinářské kvalitě. Při nákupu by proto neměla být určující cena, ale především složení krmivu.
Pozor na sůl a dochucovadla či sóju
Pozor si dejte na granulovaná krmiva, podpořena velkou reklamou nebo tzv. ekonomické řady, které jsou často svým složením pro psy vyloženě nevhodné. Většinu levných a nevhodných krmiv tvoří obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla a soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů. Mnoho krmiv má dokonce obsah soli dvakrát vyšší než je pro dospělého psa zdravotně přijatelné. Tito psi pak tloustnou, mají problém s cholesterolem a krevním tlakem. To, jestli krmivo psovi chutná, by tudíž nemělo být vodítko. Další naprosto nevhodné suroviny v krmivech jsou sorban draselný, fosfáty a barviva. Další nevhodnou surovinou je například sója, kterou psi špatně tráví, nebo bílkovinné hydrolizáty, jsou levné a nahrazují kvalitní bílkoviny z masa. Krmivo by nemělo také obsahovat rostlinné oleje, po kterých se mění barva srsti. Zbytečné chemikálie také značí vícebarevné granule.
Sledujte obsah masa
Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin. „Vhodné a zdraví prospěšné granule by neměly obsahovat chemické konzervanty jako jsou BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný, dále fosfáty, barviva nebo dochucovadla především v podobě většího množství soli, která je pro psy toxická, nebo menadion jako zdroj vitaminu,“ říká Martin Pučálka z Krmiva-pučálka.cz a dodává. „Důležitým faktorem při výběru krmiva by také mělo být samotné zpracování surovin. Vždy je vhodné, aby suroviny byly co nejméně zpracované. Vybírejte tedy například krmivo, kde je rýže namísto rýžové mouky, sušené maso místo moučky, brambory místo bramborových vloček atd. I to bude rozhodovat, jak bude krmivo psovi sedět,“ dodává Martin Pučálka, dlouholetý výrobce a prodejce psího krmiva. „Granule také nekupujte vážené, ale přímo v pytli od výrobce. Jen tak máte jistotu, že krmivo je originál.“